Sú krásne a zároveň praktické. Aj keď sa zdalo, že tak bežná vec, akou je oplotenie pozemku, na ktorom sa nachádza vaše bývanie, sa už nemá kam posunúť a „všetko tu už bolo“, opak je pravda. Je jasné, že moderné ploty vychádzajú a vždy budú vychádzať zo zaužívaných foriem a s použitím tradičných materiálov, no dizajnovo dokážu vždy prekvapiť. Preto si zaslúžia samostatný článok.

Drvený plot MODKOV štýl 2020

Každý majiteľ domu vie, že na ochranu svojho majetku potrebuje okrem množstva iných prostriedkov povinný atribút v podobe plota.

Doba sa však mení a tá, kedy hrala prím kvantita nie kvalita, je dávno preč. Po pár nešťastných „budovateľských rokoch“ , ktoré môžeme pokojne nazvať doba pletivová, nám opäť záleží na poctivej práci, kvalitných materiáloch a efektívnych riešeniach, ktoré nám poslúžia po niekoľko generácií.

V závislosti od toho, kde sa náš dom nachádza (hlučné mesto, vidiek, samota a podobne), bude plot vykonávať rôzne funkcie a tým pádom bude mať aj rôznu výšku, dizajn, inštaláciu a materiálové prevedenie.

Pri plánovaní inštalácie plotu pozdĺž obvodu pozemku v súkromnom vlastníctve je dôležité zohľadniť niektoré aspekty:

Umiestnenie rodinného domu – napríklad v meste, v blízkosti rušnej cesty potrebuje dom vyšší a plný plot, ktorý je schopný chrániť vlastníka nielen pred nevítanými návštevníkmi (vrátane malých zvierat), ale tiež pred hlukom a prachom z miestnych komunikácií. Veľkosť rodinného domu – stále platí pravidlo, že vysoký plný plot „pochová“ menší domček a bungalov. Štýl rodinného domu – plot by nemal pôsobiť ako päsť na oko, ale by mal byť štýlovo (a často aj materiálovo) zladený s domom a jeho farbou. Charakteristika okolia – rôzne typy plotov pre domy, postavené napríklad vo svahu, v radovej zástavbe a podobne. V tomto aspekte plní plot aj dekoratívnu funkciu.

V súčasnosti je výber materiálov na výrobu plotov rôznych modelov veľmi široký, najpopulárnejšie sú tieto: drevené, plastové, kovové, hliníkové, živé, kamenné, betónové, tehlové a oplotenie pletivom, v súčasnosti však už nie tým, ktoré bývalo predávané vo valcoc. Do popredia totiž vystúpili takzvané plotové panely. Aké sú teda moderné trendy?

Drevený plot smrek 2018

S rešpektom k okoliu

Oplotenie rodinného domu by sa malo prispôsobiť ako rázu okolia, tak samotnému domu. Nesmie pôsobiť ako päsť na oko. Zvolíme teda zodpovedajúce farby, tvar, materiál a veľkosť plotu. Plot by mal zároveň chrániť naše súkromie, ale ak je to možné, nerobíme zo záhrady nedobytnú pevnosť. Ideálna výška plotu okolo domu býva 150 cm.

Ak však potrebujeme chrániť svoj majetok nielen pred „votrelcami“ ale aj pred zvedavými pohľadmi, mali by sme brať na vedomie, že vysokánsky plot pôsobí veľmi neesteticky a v takom prípade sa odporúča kombinovať jeho výstavbu z rôznych materiálov.

Kované ploty

Kované ploty sú silné a spoľahlivé, ale vzhľadom k svojej „transparentnosti“ nemožno ich inštalovaním ochrániť svoj domov pred zvedavými očami. Ak však plánujeme v blízkosti plota pestovať napríklad vinič – následne získame kombinovaný plot so živými rastlinami.

Brány a ploty plnia v dnešnej dobe dôležitú úlohu, ohraničujú súkromný pozemok, zabezpečujú ochranu deťom, domácim zvieratám a súkromie majiteľom. V nemalej miere im pripadá aj estetická úloha, ktorá reprezentuje budovu užívateľa. V súčasnosti je široká ponuka brán a plotov a každý majiteľ hľadá variantu, ktorá mu najviac vyhovuje. Pri výbere zohráva dôležitú úlohu štýl, materiál, cena a kvalita.

Kované brány a ploty patria neoddeliteľne k ,,in“ produktom. Napriek tomu, že svojou históriou kovaná brána siaha ďaleko do rokov minulých, je stále veľmi aktuálnym úžitkovým a estetickým doplnkom nepodliehajúcim móde a potrebám dneška a zároveň pretrváva ako prestížny produkt v oblasti bývania.

Firma MODKOV vyrába kované brány a ploty v rôznych prevedeniach: historický, moderný kovaný alebo moderný nerezový štýl. Ich prednosťou je ručná kovaná práca a vysoká kvalita všetkých výrobkov, čoho súčasťou sú brány, bránky a ploty. Pri výbere brány a plota je dobré sa zamyslieť aký typ domu či budovy má ohradzovať, v akom sú štýle, na akom mieste, či sú ich súčasťou malé deti alebo domáce zvieratá. To všetko vám môže pomôcť vybrať si variantu, ktorá je najvhodnejšia prakticky, ale aj esteticky.

Jednou z možností, ktorá vás môže zaujať sú ručne kované brány a ploty z firmy MODKOV vyhotovené ako umelecké diela. Sú výnimočné svojou kvalitou a ich životnosť prakticky nie je obmedzená časom.

Ďalšou možnosťou je kované železo kombinované s drevom – súhra týchto dvoch materiálov má svoje čaro a pomôže vám zaistiť väčšie súkromie.

V prípade, že sa váš pozemok nachádza v rušnom prostredí alebo túžite po dokonalom súkromí, je vhodné si vybrať plnú bránu a plot, ktoré môžu byť kombinované plechom alebo modernú bránu a plot vyrobenú z ušľachtilého materiálu nerezu.

Kované brány a ploty je možné aj poskladať z rôznych kovaných polotovarov (tyčky, hroty, céčka, eska, šišky…). Ich výber záleží predovšetkým od zákazníka. V prípade, že máte doma deti či menších psov, je vhodné zvoliť plot bez špicatých hrotov alebo plot so zahustením v spodnej časti.

Inšpirovať sa môžete v galérií článkov.

Súčasťou služieb firmy MODKOV je aj možnosť výberu brány – otváravá brána jednokrídlová alebo dvojkrídlová, samonosná posuvná brána uložená na vozíkoch alebo posuvná brána uložená na koľajnici, ktorá je lacnejšia, ale je potrebné ju zvlášť v zime udržiavať. Kované brány a ploty sa povrchovo upravujú proti korózii zinkovaním a farbou, zákazník si môže zvoliť patinu podľa vlastného vkusu – zlatú, striebornú, medenú alebo zelenú.

Ceny brán a plotov sa môžu výrazne odlišovať v závislosti od výberu jednotlivých variant, všetkých možností, detailov a služieb, ktoré sú k dispozícii. Odborníci firmy MODKOV vám však radi poradia a pomôžu vybrať z možností tie, ktoré najviac vyhovujú vášmu vkusu a potrebám.